lékárna

Nyní máme zavřeno

Velký rozhovor o prostatě. Jaké jsou nejčastější potíže mužů?

16.05.2017 OB / Poradna

O problémech, které až polovině mužů po čtyřicítce způsobuje zvětšená prostata, se moc nemluví. Přesto je vyhledání odborníka důležité pro včasné zachycení eventuálního onemocnění. Kdy je návštěva specialisty nutná a kdy pomůže lékárna?

Prostata asi není tématem klasických chlapských rozhovorů.
To je pravda. Bohužel. U piva nebo při běhání se probere kdeco, od bolavých kolen po ústup vlasů. Ale problémy s močením a související obtíže bývají mezi muži často zlehčovány.

Čím je prostata zlobí?
Předstojná žláza neboli prostata je důležitou součástí mužského pohlavního ústrojí. Lékařské studie dokládají, že její zvětšení se týká 50 procent mužů nad 40 let, u pánů po šedesátce jde o jev zcela běžný. Takzvaná benigní hyperplazie vzniká porušením hormonální rovnováhy a zbytněním tkáně. Orgán původně velký jako vlašský ořech se zvětší a stlačuje močovou trubici. Pánové pociťují naléhavé nucení na močení ve dne i v noci, mívají potíže při začátku močení, proud moči je slabý a přerušovaný. Celkově jde o stav nepříjemný a omezující.

Omezující - tedy ne zdraví ohrožující?
Tady pozor. Zvětšená prostata nebolí, průběh onemocnění je vleklý a často se zhoršuje. Bohužel vedle zbytnění může ale prostatu postihnout také karcinom. Ten v počátečním stadiu žádné potíže obvykle nezpůsobuje. Pokud ano, je už nádorové onemocnění pokročilé a projevuje se stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty.

Co může lékárník mužům, kteří o zdraví své prostaty pochybují, doporučit?
Předně, každý muž po padesátce by měl mít svého urologa. Jen ten dokáže pacienta vyšetřit a stanovit diagnózu i postup léčby. Je třeba mít na paměti, že karcinom prostaty je v České republice nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Prostata může zlobit i záněty nebo infekcemi. Pokud mají pánové jen malé podezření na některou ze závažných nemocí, nasměruji je co nejrychleji k lékaři. V případě, že je prostata takzvaně začíná zlobit, může nabídnout volně prodejné léčivé přípravky.

Co je u lékaře čeká?
Specialista vyšetří předstojnou žlázu šetrně přes konečník. Je to úkon nebolestivý a velmi rychlý. Může na něj navazovat sonografie prostaty a další vyšetření. To už je skutečně záležitost lékařů.

Vraťme se tedy zpátky do lékárny.
Proškolený personál může příchozím na potíže způsobené zbytněním prostaty doporučit například Prostakan forte. Jde o klinicky testovaný a schválený lék s ověřeným léčivým účinkem. Omezuje zvětšování prostaty, zlepšuje proud moči a mírní potíže při močení. Je zároveň doporučován po operacích prostaty a chronických zánětech. Prostakan forte považuji za dobrou volbu i proto, že jde o kombinovaný preparát obsahující extrakt z plodů sabalové palmy a kořene kopřivy dvoudomé. Ty působí v prostatické tkáni a pozitivně ovlivňují metabolické procesy týkající se pohlavních hormonů.

Poučka „Pozorně si přečtěte příbalovou informaci“, platí i tady, že?
Samozřejmě. Pokud si pacienti nevědí rady s dávkováním nebo dobou užívání přípravků, rádi jim pomůžeme. Nezlepší-li se potíže po 4 týdnech užívání, nebo se neupraví do 3 měsíců od zahájení léčby, je vhodné se poradit s lékařem. Ale o tom už jsme mluvili. Potíže s prostatou by muži neměli ignorovat.