lékárna

Nyní máme zavřeno

Kýchání, červené oči, kopřivka? Pošlete alergii k šípku

13.06.2017 OB / Poradna

Na jaro se těší osmdesát procent lidí. Co zbylých dvacet? Ti s příchodem teplých dnů a prvních květů pociťují šimrání v nose, počínající zánět spojivek nebo svědění kůže. Patříte k nim? Pak se vám můžou hodit rady z lékárny.

Když se tělo zblázní
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na neškodné látky v prostředí. To je důvod, proč někoho alergie potká a jiný ji za celý život nepozná. Sklon k alergiím mívají lidé s oslabeným imunitním systémem, prokázána je také částečná dědičnost. Jak dodává, propuknout může v raném dětství ale i v pokročilém věku.

Lékaři rozlišují alergie potravinové, profesní, kontaktní. K těm nejčastějším ale patří pylové. S nimi se lékárníci setkávají nejčastěji. „Potřebuji něco na rýmu a pálení očí - takové přání slýchají na jaře v lékárně klidně i několikrát za den.

Vyhněte se nebezpečí a omezte sport
První radou, kterou alergik zpravidla dostane, je snížit možnost kontaktu s alergenem na minimum. K takzvaným režimovým opatřením patří omezení pobytu v přírodě zejména za větrného a slunečného dne, kdy se pylová zrnka víří, zavírání oken přes poledne, kdy je ve vzduchu pylů nejvíce, vyloučení práce na zahradě, časté mytí vlasů, utírání prachu a používání čističky vzduchu.

Ani sportovce alergie moc netěší. V sezoně by rozhodně měli snížit četnost aktivit, zejména pokud jde o cyklisty, běžce, bruslaře. Ti všichni při své činnosti víří usazený pyl a ten jim zbytečně dráždí sliznice očí a nosu, mnohdy i pokožku.

Úlevu poskytnou tablety i kapky
Zcela beznadějná však situace pylových alergiků naštěstí není. Pokud je trápí rýma, kýchání, zarudlé oči nebo slzení, najdou pomoc u odborníků v lékárně. Přidá-li se ale dušnost nebo dokonce astma, je rozhodně vhodné navštívit lékaře.

Všichni, které trápí jarní nebo letní alergické potíže by neměli nic čekat a vypravit se do lékárny. Odborně vyškolený a ochotný personál jim dokáže kvalifikovaně poradit nebo v případě nutnosti nasměrovat k lékaři. Alergie je velmi obtěžující a omezující a byla by škoda kazit si jí krásné slunečné dny.