lékárna

Nyní máme zavřeno

Cestovatelská kinetóza

26.07.2018 www.lekarnickekapky.cz / Poradna

Příčina kinetóz

Kinetózu vyvolávají nízkofrekvenční vibrace, tedy kývání tělem. Velmi často v případě, pokud je kývání tělem současně dvěma různými směry – horizontálně a vertikálně.

Každý organismus má několik různých čidel (rovnovážné a zrakové ústrojí, proprioreceptory v končetinách a v žaludku), které vysílají do mozkové kůry vnímané informace. Jsou-li tyto podněty ve vzájemném rozporu, nedochází v mozkové kůře ke shodě informací a začíná podráždění a rozvoj nevolnosti. Charakter podráždění může být ovlivněn ať už k lepšímu, nebo k horšímu, mnoha faktory – např. věkem, duševním stavem, bolestí, stresem ba dokonce zkušeností s danou situací.

Kinetóza postihuje v průměru 5 % cestovatelů, nejčastěji děti od 2 do 12 let a ženy, především během menstruace nebo těhotenství. Citlivější k rozvoji kinetózy jsou osoby trpící migrénami.

Příznaky a projevy kinetózy

Ač je kinetóza a její projevy značně individuální, mnoho rysů má společných. Prvním signálem může být porucha rovnováhy a bolest hlavy, jejichž příčinou je podráždění mozkových center. Následuje nauzea, tedy nevolnost s nutkáním na zvracení a zvracení. S tím může souviset nadměrné slinění, bledost, studený pot, časté zívání a ospalost. Někteří pacienti trpí závratěmi. Tepová i dechová frekvence může být zrychlená. Kinetóza se může projevovat i nadměrnou přecitlivělostí na pachy a zvuky.

U malých dětí, které své pocity špatně popisují slovy, se může objevit rozmrzelost, plačtivost, studený pot, zívání, odmítání oblíbených pochutin a zvracení.

Léčba kinetózy

Kinetózu v zásadě nelze léčit, ale lze několika způsoby zmírnit její nepříjemné projevy.

Preventivní opatření a jejich dodržování může pomoci snížit riziko vzniku kinetózy:

  • V dopravním prostředku sedět po směru jízdy a dívat se dopředu.
  • Při cestování je vhodné se usadit do nejméně pohybujících se částí dopravního prostředku (v autě, autobuse nebo v letadle jsou výhodnější místa vepředu, při cestování lodí naopak střední sektor, optimálně v úrovni hladiny).
  • Při jízdě sledovat horizont či jiný vzdálený nepohyblivý předmět, nebo mít oči zavřené.
  • Minimalizovat pohyby hlavy např. tím, že využijete hlavovou opěrku, udělejte si pohodlí.
  • Před jízdou zajistit lehkou náplň žaludku, necestovat hladový ani přejedený.
  • Při jízdě není vhodné kouřit, jíst, pít alkohol nebo si číst, dívat se na video.
  • Zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu (otevřít okénko, nastavit ventilátor).
  • U dětí se vyvarujte otázek typu „Nebolí tě bříško?" nebo „Není ti špatně?". Raději se snažte pozornost dítěte od nepříjemných pocitů odvrátit jeho zaujetím – např. vyprávěním pohádky, slovní hry, zpíváním písniček.
  • U dětí může být výhodné plánovat cestování na večer nebo přes noc, kdy je pozornost snížená nebo když dítě spí.
  • Pokud již došlo k rozvoji nevolnosti, je-li to ve vašich možnostech, zastavte a udělejte si čas na krátkou procházku. Příznaky obvykle snadno vymizí, pokud dojde k útlumu stimulace (např. zastavení auta). Přestávky dělejte pravidelně, ideálně co 2 hodiny.

Před rozvojem kinetózy mohou pomoci léčiva dostupná bez lékařského předpisu a doplňky stravy. Podávají se 15 – 60 minut před cestováním a obvykle platí, čím dříve je lék před nástupem nevolnosti podán, tím rychlejší efekt přináší bez nutnosti navyšování dávky. V lékárně se vždy poraďte, který z uvedených přípravků je pro vaše potřeby nejvhodnější a v jakých dávkách a časových intervalech jej užívat.

Nejznámějším a nejužívanějším lékem proti kinetóze je Kinedryl®. Jedná se o tablety obsahující 25 mg moxastinu a 30 mg kofeinu. Obvykle se užívá 1 tableta 30 - 60 minut před cestou, při delším cestování pak každé 2 až 3 hodiny ½ až 1 tableta. Nejvýše 4 tablety za den. Kinedryl mohou užít i děti, od 2 do 6 let je doporučená jednotlivá dávka ¼ tablety a pro děti starší 6 let dávka ½ tablety. Lék není určen pro těhotné a kojící ženy. Kinedryl může navozovat pocit únavy a ospalost – není určen pro řidiče a je nevhodné jej kombinovat s ostatními tlumivými léčivy (např. léky na spaní) nebo alkoholem.

Žvýkačky proti cestovní nevolnosti Travel-Gum® 20 mg obsahují účinnou látku dimenhydrinát, ze skupiny antihistaminik. Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let, nesmí se podávat těhotným a kojícím ženám. V případě potřeby se žvýká jedna perorální guma po dobu 10 minut, optimálně 20 až 30 minut před začátkem cestování. V momentě prvních příznaků nastupující nevolnosti může být okamžitě podána další dávka. Dospělí mohou užít maximálně 6 dávek za den. Žvýkačky se nepolykají, ale vyplivují. Díky svým nežádoucím účinkům není přípravek vhodný pro řidiče.

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má zázvor. Práškový oddenek zázvoru je obsažen v přípravcích Ginger® kapsle, Megafyt Avioplant® kapsle. Oba přípravky jsou určeny pro dospělé a děti od 6 let. Nezpůsobují ospalost, a jsou tedy vhodné i pro řidiče. Pro těhotné a kojící ženy je lepší přípravek užít po poradě s lékařem nebo lékárníkem. Autíčka pro pohodlné cestování® jsou žvýkací tablety, které obsahují závorovou silici. Jsou vhodné pro děti od 3 let.

Homeopatický přípravek Cocculine® představuje jednu z dalších možností pro zmírnění nevolnosti při cestování. Přípravek je vhodný pro děti, dospělé i těhotné a kojící ženy. Tablety se nechají volně rozpustit v ústech. Přípravek se může užívat preventivně, a to i den před cestou.

Navštivte před odjezdem na dovolenou vaši lékárnu a lékárník vám pomůže vybrat nejoptimálnější řešení pro vaše obtíže. Krom toho si zde můžete vybavit i cestovní lékárničku.