lékárna

Nyní máme zavřeno

Blog Lékarny U Řeky - Poradna

Imunita – jak si ji můžeme posílit

2.03.2020 / ML / Poradna

Tak jako každý rok si i letos procházíme obdobím zvýšeného výskytu hlavně respiračních infekcí. Lidé jsou ve většině případů ohroženi viry, u oslabených jedinců může nasednout i bakteriální infekce. Pokud je napaden zdravý jedinec, měl by 2-3 dny vyčkat a nechat své tělo bojovat s patogenem. Stačí omezit tělesnou aktivitu, odpočívat, zvýšit příjem tekutin, případně vitamínů a minerálů. Jedině v případě, kdy se objeví vysilující kašel, vysoké horečky či zhoršené dýchání, je žádoucí zasáhnout okamžitě.

Číst více

Pylová sezóna začíná. Jak si poradit s alergií?

22.03.2019 / www.lekarnickekapky.cz / Poradna

Alergie na pyly je jedna z nejčastěji vyskytujících se alergií. Do pěti let věku je výskyt nejnižší, poté se prudce zvyšuje, maxima dosahuje v období dospívání a dospělosti. Projevuje se svěděním v nose, kýcháním, tekoucí rýmou i ucpaným nosem.

Číst více

Prevence rýmy a nachlazení

4.03.2019 / www.lekarnickekapky.cz / Poradna

Vyhnout se nachlazení v nadcházejícím ročním období není lehké. Co vše můžeme udělat pro to, aby se od nás bacily držely co nejdále?

Číst více

Rady a tipy v péči o vaši pleť

3.01.2019 / AB / Poradna

Pleť na obličeji je nejohroženější částí kůže na těle. Nezahalujeme ji a je tak mnohem více vystavována vnějším vlivům než zbytek těla. Pokud toužíte mít pleť zdravou a hezkou, je nutné se o ni pravidelně a dobře starat. Teprve až každodenní „péče“ vám přinese ovoce.

Číst více

Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí

18.11.2018 / www.lekarnickekapky.cz / Poradna

Mezi českými pacienty koluje o antibiotikách mnoho mýtů. Neznalost vede ke zbytečným obavám z jejich užívání, nebo naopak k jejich silnému nadužívání. Jde o extrémní přístupy, které mohou mít neblahé následky nejen pro zdraví samotných pacientů, ale i pro další generace.

Číst více

Kašel

7.09.2018 / www.mojelekarna.cz / Poradna

Kašel je reflex, který slouží k ochraně plic. Když dojde k podráždění dýchacích cest, začnete automaticky kašlat .

Číst více

Cestovatelská kinetóza

26.07.2018 / www.lekarnickekapky.cz / Poradna

Kinetóza neboli cestovatelská nevolnost, dříve známá jako mořská nemoc, je soubor nepříjemných příznaků, které mohou citlivým osobám znepříjemnit cestování dopravními prostředky (auto, autobus, loď, letadlo) nebo jiné volnočasové aktivity (jízda na koni, na lyžích nebo na kolotoči, houpání na houpačce či skákání na trampolíně, potápění a další). Proč kinetóza postihuje jen někoho? Lze nad nepříjemnou nevolností vyzrát? Případně jak se na ni před cestováním připravit?

Číst více

Ochrana před sluncem

10.07.2018 / mojelekarna.cz / Poradna

V letních měsících téměř denně slýcháme o ochraně kůže před slunečním zářením. S ní je spojená řada pojmů a termínů, kterým ne vždy rozumíme. Přinášíme krátký slovníček výrazů pojících se s opalováním a ochranou před nežádoucím působením slunečních paprsků.

Číst více

Trápí Vás bolest v krku? Znáte její příčinu?

20.03.2018 / Mgr. Magdalena Kalinayová / Poradna

Pokud dojde ke vzniku bolesti v krku, je to varovný signál pro náš organismus, že není něco v pořádku. Správně si tedy pokládáme otázky: Jaká je příčina této bolesti? Jak se mohu vyléčit? Odpovědi na tyto otázky si probereme postupně.

Číst více

Co jsou to probiotika

8.01.2018 / Lérárnické kapky / Poradna

Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují zdraví člověka. Většinou jsou lidského původu, výjimku tvoří kvasinka Saccharomyces boulardii, která pochází z tropického ovoce liči.

Číst více

Nachlazení, chřipka. Co s nimi?

20.11.2017 / OB / Poradna

Jsou to zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Nejčastěji je způsobují viry kontaktem s nemocným člověkem (fyzický kontakt, kapénková nákaza, ...). Bývají provázena zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy. Příznaky pozvolna zesilují, trvají obvykle 5-10 dní. Výrazně častěji jsou nakaženi rizikoví jedinci (malé děti, starší lidé, jedinci se sníženou imunitou, dlouhodobě vyčerpaní, při chronickém stresu).

Číst více

Kýchání, červené oči, kopřivka? Pošlete alergii k šípku

13.06.2017 / OB / Poradna

Na jaro se těší osmdesát procent lidí. Co zbylých dvacet? Ti s příchodem teplých dnů a prvních květů pociťují šimrání v nose, počínající zánět spojivek nebo svědění kůže. Patříte k nim? Pak se vám můžou hodit rady z lékárny.

Číst více

Nechejte si poradit, jak pečovat o pleť

16.05.2017 / AB / Poradna

Lidská kůže zajišťuje mnoho životních funkcí a její kondice výrazně ovlivňuje fyzickou krásu a psychickou pohodu.

Číst více

Velký rozhovor o prostatě. Jaké jsou nejčastější potíže mužů?

16.05.2017 / OB / Poradna

O problémech, které až polovině mužů po čtyřicítce způsobuje zvětšená prostata, se moc nemluví. Přesto je vyhledání odborníka důležité pro včasné zachycení eventuálního onemocnění. Kdy je návštěva specialisty nutná a kdy pomůže lékárna?

Číst více

Aktivní sport a zdravé klouby. Jak to jde dohromady?

16.05.2017 / OB / Poradna

Marná sláva, věk nezastavíme. A přesto, že řadu čtyřicátníků, o těch starších nemluvě, může zdraví občas potrápit, jejich chuť a vůle zůstat aktivní nepolevuje. Podle statistiky z roku 2014 Češi nejraději jezdí na kole, běhají, plavou a lyžují. Čtvrté místo v oblíbenosti obsadil fotbal, páté turistika.

Číst více